Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Kliknij tu, żeby zlecić badania kierowców Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, umiejętność szybkiego reagowania, percepcja prędkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]