Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Dowiedz się więcej o silnikach prądu stałego na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Dużo rzeczy, które użytkujemy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać stosuje silniki na prąd stały. Niewielkie lub duże, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny człowiek zwykle nie ma pojęcia, z jakich modułów złożone są ani jak funkcjonują te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach prądu stałego

Rolą silników DC jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego typu maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Thomas Edison oraz Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC złożone są ze nieruchomego stojana, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które ze względu na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za ciche działanie orazwysoką niezawodność.

Silniki na prąd stały nie tylko do przemysłowego wykorzystania

Teza, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem sterowanych na odległość samochodzików i pociągów, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silniczków prądu stałego korzystają też pasjonaci elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki DC o niedużej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od najlepszych światowych producentów.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]