Raczki turystyczne lepiej mieć niż nie!

Wrzuć do plecaka i noś!

Szafa wypełniona sprzętem za kupę kasy, niestety podczas pakowania często o nim zapominamy. Znacie pewnie to uczucie, gdy siedzicie i myślicie, kurde przecież mam to w domu, a teraz tak by się przydało. Raczki turystyczne należą do tej kategorii, dlatego też, po prostu wrzuć je do plecaka i noś ze sobą. Najlepiej zrób to zaraz na początku jesieni i pozostaw do wiosny. Tak na wszelki wypadek!

Dlaczego akurat w tym okresie? Odpowiedź jest banalnie prosta. Pogoda w górach potrafi zmieniać się bardzo szybko. Wielokrotnie słyszy się o turystach w Tatrach, którzy pojechali na weekend we wrześniu i utknęli na szlaku, bo nie byli przygotowani na śnieg i lód. Mieliby nakładki na buty turystyczne zapobiegające poślizgom, nie byłoby problemu i afery.

Podobnie jest na wiosnę, gdzie w dolnych partiach nawet niższych gór jak choćby Beskidów śniegu nie ma. Jednak powyżej pewnej wysokości nadal może leżeć, a wiosenne słońce w ciągu dnia i przymrozki w nocy, sprzyjają powstawaniu lodu. Po co wlec się, skoro można w kilka minut uzbroić się w raczki i trzymać swoje tempo marszu.

Raczki Beskidy Warunki przejściowe w takich raczki turystyczne przydają się najczęściej.

Raczki turystyczne czyli małe raki?

Nie inaczej!

Jak nazwa sugeruje, jest to po prostu mniejsza i lżejsza wersja przeznaczonych głównie do poważniejszych wypraw górskich raków. Górna część raczków wykonana jest z grubej gumy, którą naciągamy na buta. Zaczynamy od naciągnięcia ich na czubek, następnie wciągamy piętę. Ponadto dodatkowy pasek zapiany na rzep gwarantuje stabilne trzymanie. Za przyczepność na oblodzonym szlaku lub ścieżce opowiadają średniej długości kolce. Wykonano je wysokiej jakości stali nierdzewnej, gwarantującej wytrzymałość i odporność na zużycie. Zęby łączy łańcuch, który również zwiększa przyczepność.

Raczki spód Kolce na przodzie ułatwiają podchodzenie na stromych zboczach

Największą zaletą takiego rozwiązania są jego niewielkie rozmiary i waga. Ułatwia to zabranie raczków ze sobą, nawet na krótki spacer. Nawet gdy nie bierzemy ze sobą plecaka, możemy spakować je do dołączonego futerału i mieć przy sobie. Zatem jak widać, nie ma wymówek… Ponadto z łatwością można jest używać zarówno z butami wysokimi, jak i z niektórymi modelami o niskiej cholewce. Dlatego też śmiało, można powiedzieć, że są one uniwersalne.

Na to zwracaj uwagę!

Dobór raczków rozpocznij od znalezienia właściwego rozmiaru. Dobre i stabilne dopasowanie do buta to podstawa wygodnego i bezpiecznego ich używania. Oferowany w naszym sklepie model raczki Ice Gripper firmy Moutain is Easy dostępny jest w następujących rozmiarach:

  • S 35-37
  • M 38-40
  • L 41-43
  • XL 44-47

Warto mieć na uwadze, że w przypadku gdy jesteśmy na granicy rozmiarów, a nasze buty są dość masywne. Wówczas warto wziąć rozmiar większy. Jak już wspomnieliśmy, dodatkowy pasek zapinany na rzep, gwarantuje, że raczki na lód nie zsuną się z obuwia.

Raczki rzep Zapięcie na rzep szybkie i pewne

Przemyślana konstrukcja trzymająca kolce, posiada specjalnie zaprojektowany zawias. Po pierwsze ułatwia on chodzenie, ponieważ konstrukcja ma możliwość pracy podczas wędrówki. Po drugie ruch zabezpiecza przed zbierającym i zbijającym się śniegiem. Wszystko to wpływa na nasz komfort i bezpieczeństwo.

Podsumowując, jeżeli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas zimowych spacerów i wędrówek zarówno po górach, jak i po lesie. Raczki turystyczne będą idealnym wyborem.

Źródło tekstu: https://goodsport.pl/blog/raczki-turystyczne-lepiej-miec-niz-nie/