Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Więcej o mystic topazie.

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat cieszącego się ogromnym zainteresowaniem miłośników biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka można błędnie stwierdzić, że to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku poddawany działaniu wysokiej temperatury i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Odcienie topazu mistycznego

Barwy, które ma topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od metalu, z którym jest połączony. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że topaz ma fioletowy kolor, niebieski z kolei jest skutkiem podgrzania topazu bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre efekty przynosi obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Chętnie stosują go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się także w pracy. Istotna okazuje się również różnorodność kolorów, dzięki której prościej możemy dobrać ozdoby do swojego stroju.