Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Tutaj kupisz obrączki Kraków.

Dla większości małżonków ślub jest niezmiernie emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, zaangażowania i wierności są obrączki, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Początkowo nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się elementem obrzędu ślubu. Niewielu wie jednakże, że panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później. I chociaż uprzednio miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń jak wyruszali na wojnę, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu państwach, jak np. w Turcji, w Czechach, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo w Irlandii, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie wedle tradycyjnych zabobonów biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i wybiera obrączki wspólnie, jednakże zwyczaj wskazuje, że kobieta nie powinna ich kupować, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które reprezentowały siłę uczucia. Dziś do ich sporządzenia używa się najczęściej złota i platyny, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch typów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka albo znaczący dla małżonków cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]