Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Szukasz więcej informacji o systemie bankowym SWIFT? Zajrzyj na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Mimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z usług bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny funkcjonujący aktualnie system tego typu. Poza nim np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SEPA, SORBNET i Express Elixir.Na całym świecie funkcjonują także przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest zatem największym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]