Funt szterling to nadal silna waluta

Szukasz informacji o aktualnym kursie funta? Dobrze trafiłeś!

Funt szterling, powszechnie nazywany funtem brytyjskim, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Mimo przynależności z początku do struktur Wspólnoty Europejskiej a potem UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i utrzymało swoją historyczną walutę.

Funt szterling – silny pieniądz, który przetrwał wiele problemów

Na skutek Brexitu, który był długotrwałym, ponad 4-letnim procesem, wartość funta względem euro i dolara znacznie zmalała. Miało to związek między innymi z oznajmieniem przez liczne podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości miejsc pracy, a pośrednio też obniżeniem wpływów do PKB. Odpracowywanie poważnego spadku wartości funta szterlinga z 2016 r. odbywa się wolno i przy dość dużych skokach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. wywołany długim zamknięciem angielskiej gospodarki na czas trwania pandemii wirusa SARS-CoV-2. Należy jednak odnotować, że funt szterling to wyjątkowo silny pieniądz, funkcjonujący w Europie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko ubiegłym wieku wyszedł obronną ręką ze znacznych spadków wywołanych anulowaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. czy z głośnego ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Aktualny kurs funta brytyjskiego – Polacy wciąż go sprawdzają

Funt szterling pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu chętnie inwestują swoje pieniądze. Jest tak głównie z tej przyczyny, że mimo opuszczenia przez Wielką Brytanię UE, dziesiątki tysięcy zatrudnionych tam Polaków nie wróciła do ojczyzny i nieprzerwanie utrzymuje finansowo swoje rodziny w Polsce. Bieżącym kursem funta interesuje się zatem spora grupa Polaków. Poszukują oni najczęściej precyzyjnych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro oraz złotówki, ale w wielu przypadkach również wykresów historycznych dotyczących nawet dziesięciu lat wstecz. Takie dane dostępne są m.in. na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs co parę sekund. Informacje te umożliwiają też sprawnym inwestorom zlecać sprzedaż waluty po korzystnym kursie.

Kontakt z firmą:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]