Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do firm, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to także doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących nowych form sfinansowania kosztów wiążących się z inwestycjami. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na ten sposób finansowania? W jaki sposób uniknąć ewentualnych trudności związanych z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest w szczególności z cesją należności firmy przez bank. W istocie jest on fuzją różnych typów usług, a wykup należności jest jedynie jedną z nich. Polega on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz doradztwo finansowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają postanowienia kodeksu cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Jak wybrać odpowiedni faktoring dla firm?

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring bywają czasem bardzo zróżnicowane. By ustrzec się pomyłek, których efektem mogą okazać się poważne problemy, należy dobrze przemyśleć każdą z nich. Niezbędne będą wówczas specjalne kwalifikacje, których nierzadko zwyczajnie nie mamy. Z tego powodu wybór faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, ale najczęściej okazuje się, że w ten sposób ustrzeżemy się strat.