Bieżący kurs franka szwajcarskiego znajdziesz w kantorach online

Skieruj się na topfx.pl, aby uzyskać informacje o kursie franka szwajcarskiego.

O franku Polacy nie wiedzą za wiele, tak naprawdę tylko tyle, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków wzięło w przeszłości kredyty, które w tym momencie trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – uznawany za jeden z najładniejszych banknotów na świecie

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, ale jest to też środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, funt szterling oraz dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut współczesnego świata. Niemniej jednak nie był to pierwszy pieniądz, który pojawił się w obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił kilka miejscowe waluty, które dotychczas emitowano w poszczególnych kantonach. Przez prawie dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej ogromnej stabilności, unikając m.in. destabilizacji w latach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI w. Mało kto wie, iż frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najładniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się rzadką pionową orientacją grafiki i porywającymi barwami. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru kultury (np. Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Sophie Taeuber-Arp czy Arthura Honeggera), a nie jak na ogół bywa – wizerunki królów, wojskowych czy ministrów. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są natura, nauka oraz Ziemia.

Gdzie szukać bieżącego kursu franka?

Frank szwajcarski wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, jednak jego notowania śledzą także z uwagą osoby z nieuregulowanymi długami w tej walucie. Żeby sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, warto odwiedzać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty uaktualniane są w co parę sekund. Tu można też prześledzić wahania ceny franka w wskazanym okresie. Jest to opcja potrzebna frankowiczom oczekującym na odpowiedni moment, żeby wymienić walutę przed uregulowaniem najbliższej części pożyczki swoje dalsze działania.