Likwidacja blizn rogówkowych – co warto o tym wiedzieć?

Zobacz więcej informacji o usuwaniu blizn rogówki na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/.

Oko to delikatny element ciała i w licznych sytuacjach można je uszkodzić. W następstwie różnorodnych urazów mechanicznych lub chorób na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w bardziej lub mniej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, wykorzystując osiągnięcia laserowej korekcji wzroku.

Symptomy wskazujące na występowanie blizn rogówkowych

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką gałki ocznej, która je zabezpiecza, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezwykle sprężysta i mimo że przeważnie delikatne jej otarcia wygajają się samodzielnie, w szeregu przypadków dochodzi do jej zbliznowacenia, także z powodu naszego niedbalstwa. Co powoduje pojawienie się blizn na rogówce? Są one najczęściej efektem dostania się do oka ciała obcego, urazów np. oparzenia, zadrapania czy skaleczenia lub przeróżnych chorób (przykładowo półpaśca). Lecz blizny rogówki mogą wykształcić się także w rezultacie nieuważnego nakładania soczewek kontaktowych. Prócz wyraźnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówki sygnalizuje wiele innych symptomów, jak m.in. uczucie drapania gałki ocznej, nieustanne łzawienie oraz nabrzmiewanie powiek, zatem jeżeli ich doświadczasz polecamy jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. W czasie dokładnego badania sprawdzi on głębokość, rozmiar oraz umiejscowienie blizn, jak również doradzi w zakresie metodzie ich leczenia.

Usuwanie blizn na rogówce – jak przebiega zabieg metodą PTK?

Najpopularniejszą współcześnie metodą likwidowania blizn rogówki jest zabieg PTK, realizowany w sporej liczbie klinik, zajmujących się laserową korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się skrupulatnie do poleceń lekarskich i systematycznie zgłaszać się na kontrolę w wyznaczonym czasie.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]