Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Więcej na temat biopsji fuzyjnej na https://bit.ly/32VS6ij.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru i formy do włoskiego orzecha. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest jej cykliczne badanie. Pomaga to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niepokojące zmiany rakowe. Warto zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Kłopoty mikcją i erekcją – niepokojące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeśli zauważyli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg oraz przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który najczęściej trwa około 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, wszczepione zastawki serca czy alergia na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]