Na zdrowy i piękny wygląd grzywy i ogona ma wpływ zarówno odpowiednia pielęgnacja, jak i prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta. Jak więc dbać o grzywę i ogon konia, aby były mocne i lśniące? Wyjaśniamy to w artykule.
Jak dbać o ogon konia?
Ogon jest niezwykle delikatny, a wyrwane z niego włosy odrastają powoli, dlatego należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Zanieczyszczenia, takie jak trociny czy słoma, najlepiej wyciągać palcami, ewentualnie przy użyciu miękkiej szczotki. Robimy to codziennie, delikatnie rozdzielając włosy palcami.
A co z rozczesywaniem ogona? Codzienne pielęgnacja ogona jest bardzo ważna – nie chcemy, aby powstały na nim kołtuny czy dredy – ale często wystarczy rozplątać ogon palcami. Jeśli jest taka potrzeba, można dodatkowo rozczesać go grzebieniem lub specjalną szczotką. Warto wcześniej spryskać ogon preparatem, który ułatwia rozczesywanie. Trzeba jednak pamiętać, że preparat nakładamy na już oczyszczony ogon.
Wyczesywanie ogona rozpoczynamy nie u nasady, ale od dołu. Przytrzymujemy ręką niewielkie partie włosia tuż ponad rozczesywanym fragmentem. Koński ogon ma bardzo twarde włosie, dlatego najlepiej używać do tego szczotek ze specjalnym przeznaczeniem do czesania ogona. Źle dobrane akcesorium może skutkować stworzeniem większej ilości kołtunów i wyrwaniem wielu włosów.
Od czasu do czasu warto ogon umyć. Powinno się to robić w ciepłe dni, w ciepłej wodzie, przy użyciu specjalnego szamponu. Nie przesadźmy z częstotliwością mycia ogona – nadmiar zabiegów pielęgnacyjnych może źle wpłynąć na kondycję końskiego włosia.
Jak dbać o końską grzywę?
Pielęgnacja końskiej grzywy wygląda podobnie jak pielęgnacja ogona. Grzywę należy codziennie przeglądać i delikatnie przeczesywać, usuwając z niej trociny, słomę i inne zanieczyszczenia, a w razie potrzeby należy rozczesać, żeby zapobiec powstawaniu kołtunów i dredów.
Istnieją specjalne grzebienie do przerywania grzywy, czyli do zabiegu, dzięki któremu grzywa jest piękna i regularna. Trzeba jednak wiedzieć, jak ich używać. Należy wydzielić z grzywy pasma najdłuższych włosów, nawinąć je na grzebień i wyrwać mocnym pewnym pociągnięciem. Czynność powtarzamy z kolejnymi pasmami, kierując się od głowy w stronę kłębu. Jednorazowo wyrywamy niewielką ilość włosów.
Dobrze jest od czasu do czasu umyć grzywę – najlepiej w ciepły dzień. Robimy to w ciepłej wodzie i przy użyciu specjalnego szamponu.
Prawidłowa dieta też jest ważna
Na pielęgnację grzywy i ogona konia składa się też odpowiednia dieta. Powinna być ona dobrze zbilansowana, ponieważ niedobór (lub nadmiar) niektórych składników odbija się na wyglądzie grzywy i ogona. Przykładowo zbyt mała ilość białka w karmie wiąże się z wolniejszym wzrostem włosów, z kolei zbyt wysokoenergetyczna pasza może powodować powstawanie łupieżu.
Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/jak-dbac-o-grzywe-i-ogon-konia