Drzewa genealogiczne – potwierdzenie własnego pochodzenia

Wiedza o dziejów rodziny wymagana jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o krewnych tworzona jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach parafialnych. Na ogół można przeglądać je bezpłatnie. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść stosowną opłatę. Koszt przygotowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Warto pamiętać, że ilość wydatków może również wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do kolejnych parafii lub urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków przebywa w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je wykonywać?

We wstępie wspomnieliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest niezbędna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się fragmentem niewielkiej wspólnoty, którą tworzą nasi najbliżsi. Sprawia to też, iż przestajemy czuć się samotni we współczesnym świecie. To z tych powodów obecnie naprawdę dużo Polaków podejmuje decyzję o poleceniu opracowania drzewa genealogicznego.