Ćwiczenia z taśmą – propozycje wzmacniające mięśnie i modelujące sylwetkę

Dlaczego warto korzystać z taśm w codziennym treningu? Jakie ćwiczenia wykonywać, żeby wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, pleców czy bicepsów albo wymodelować pośladki, biodra oraz uda? Zapraszamy do naszego przeglądu łatwych ćwiczeń z taśmą, które może wykonać nawet osoba dopiero zaczynająca przygodę z tym typem treningu.

Zalety ćwiczeń z taśmą

Taśmy do ćwiczeń są jednym z podstawowych akcesoriów, których możemy używać również przy indywidualnym treningu w domowym zaciszu. Co ciekawe – historia taśm do ćwiczeń swój początek ma już w latach 70. XX wieku. Początkowo były one stosowane jedynie w ćwiczeniach rehabilitacyjnych, jednak szybko zdobyły popularność również w dziedzinie fitness. Prawdopodobnie jest to spowodowane szeregiem zalet, które niesie ze sobą stosowanie tego typu akcesoriów w codziennym treningu. Jakich?

Przede wszystkim opór, który stawia taśma, zwiększa intensywność treningu, dzięki czemu nawet ćwiczenia, które powtarzamy już od dawna i do których przyzwyczaił się nasz organizm, nadal mogą przynosić efekty.

Dodatkowo ćwiczenia wykonywane z taśmą sprawiają, że angażują się wszystkie nasze mięśnie. Jednocześnie taki typ ćwiczeń zmniejsza ryzyko kontuzji, spowodowanych niepoprawnym wykonywaniem ćwiczeń.

Jeżeli nie wiesz, jakie ćwiczenia możesz wykonać przy użyciu taśmy, mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Ćwiczenia z taśmą na klatkę piersiową

Jak w każdym ćwiczeniu wykonywanym w postawie stojącej, należy pamiętać tu o jak najbardziej wyprostowanej postawie ciała.

 • Stajemy w lekkim rozkroku, prostujemy kręgosłup, napinamy mięśnie brzucha, odciągamy barki w tył i możliwie obniżamy, spinamy pośladki.
 • Napiętą taśmę przekładamy w poprzek łopatek i oba wolne końce zawijamy wokół dłoni w taki sposób, żeby nie wyślizgnęła nam się ona z rąk.
 • Ćwiczenie polega na przeciągnięciu taśmy do przodu, poprzez przesunięcie rąk przed siebie. Nasze dłonie powinny znaleźć się na wysokości podbródka.

W drugim, równie łatwym ćwiczeniu, różnica polega na zaczepieniu taśmy pod stopami.

 • Wyprostowane ręce trzymamy przed sobą, rozstawione na szerokość ramion.
 • Naszym zadaniem jest unoszenie rąk nad głowę.
 • Staraj się utrzymać jak najbardziej spięte ciało, tak aby nie zmienić układu kręgosłupa.

Ćwiczenie z taśmą na wzmocnienie mięśni pleców

To ćwiczenie wykonujemy w pozycji siedzącej, jednak również pamiętamy o wyprostowanym kręgosłupie.

 • Nogi trzymamy wyprostowane przed sobą i zaczepiamy taśmę na stopach.
 • Wolne końce owijamy wokół dłoni, tak aby taśma była napięta.
 • Ćwiczenie polega na przyciąganiu dłoni z taśmą do klatki piersiowej, poprzez zginanie łokci na zewnątrz.

Ćwiczenie z taśmą angażujące bicepsy

Wykonując ćwiczenie na biceps, ponownie wracamy do pozycji stojącej.

 • Przyjmujemy postawę taką, jak w przypadku drugiego ćwiczenia na klatkę piersiową – napięta taśma pod stopami i na obu dłoniach, jednak tym razem ręce opuszczone.
 • Wykonujemy ruch przyciągając dłonie do barków, jednocześnie pamiętając, aby nie podnosić łokci.

Ćwiczenie z taśmą na pośladki i biodra

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej na plecach.

 • Nogi uginamy w kolanach, napiętą taśmę owijamy wokół nóg nad kolanami. Kolana i stopy są złączone.
 • Naszym zadaniem jest podniesienie bioder do góry, a następnie wykonanie kilku ruchów rozsuwających powoli kolana oraz ich łączących. Pamiętaj, aby nie poruszać przy tym stopami!

Ćwiczenie z taśmą na uda

To ćwiczenie z kolei wykonujemy w pozycji stojącej.

 • Stajemy w lekkim rozkroku, tak aby nasze stopy znalazły się na szerokości bioder.
 • Taśmę – podobnie, jak w ćwiczeniu na bicepsy – przekładamy pod stopami, a jej wolne końce przekładamy tyłem przez ramiona tak, aby wolne końce móc trzymać przed sobą.
 • Następnie wykonujemy półprzysiady, pamiętając o wyprostowanej sylwetce ciała, a także zwracając uwagę na kolana – nie mogą one przekraczać linii stóp, dlatego najlepiej wykonywać to ćwiczenie stojąc bokiem do lustra.

Każde z przedstawionych ćwiczeń warto powtarzać po kilka-kilkanaście razy, można z nich stworzyć też całą serię treningową. Pamiętaj, by ćwiczenia z gumą oporową wykonywać powoli i precyzyjnie.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/cwiczenia-z-tasma-propozycje-wzmacniajace-miesnie-i-modelujace-sylwetke/