Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Więcej informacji o szalunkach Kraków.

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one konieczne do tego, żeby właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek czy też mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, sklejki bądź metalu, jak również zestawiać dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję scalają głowice ze aluminium lub stali, łączniki, belki i narożniki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt oraz ekip, które oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów koniecznych do wykonania szalunku byłby całkowicie nieopłacalny . Dużo lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]