Jakie okna wybrać do mieszkania w bloku – plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

Wybierając okna, musimy pamiętać o tym, żeby były nie tylko wytrzymałe i szczelne, ale także współgrały ze stylem nieruchomości. A co z mieszkańcami budynków wielorodzinnych? Jakie okna wybrać do mieszkania w bloku? Przedstawiamy najpopularniejsze rozmiary i materiały, z których wykonuje się nowoczesne okna.

Jakie okna do bloku – standardowe wymiary

Z reguły w blokach i budynkach wielorodzinnych stosuje się typowe rozmiary okien i drzwi balkonowych. Do wyboru są modele rozwierno-uchylne oraz uchylne. Najpopularniejsze wymiary podaliśmy w tabelce (szerokość na wysokość w mm):

Okna uchylne

 • O1 – 565×535
 • O2 – 865×535
 • O3 – 1165×535
 • O4 – 565×835
 • O5 – 865×835
 • O6 – 1165×835
 • O7 – 1465×835

Okna rozwierno-uchylne

 • O10-O11 – 565×1135
 • O14-O15 – 865×1135
 • O42-O43 – 565×1635
 • O32-O33 – 1165×1435

Standardowe rozmiary okien są zgodne z normą BN-85/7153-02. Dzięki niej łatwiej dobrać odpowiedni produkt z oferty różnych firm zajmujących się produkcją stolarki okiennej. Jakie wybrać okna, żeby cieszyć się ich pełną funkcjonalnością? Wygodne w użytkowaniu będą modele rozwierno-uchylne – dotyczy to zarówno okien, jak i drzwi balkonowych. Rzadziej stosuje się okna niestandardowe – z reguły tam, gdzie występują duże przeszklenia, np. w apartamentowcach. Wielkoformatowe okna od podłogi do sufitu oraz panoramiczne przeszklenia montuje się w budynkach o podwyższonym standardzie, w których chce się podkreślić luksusowy charakter nieruchomości.

Jakie okna wybrać – PCV, drewno czy aluminium?

Producenci nowoczesnych okien dostarczają rozwiązania, dzięki którym możemy w pełni cieszyć się komfortem naszego mieszkania – również w bloku. Do wyboru mamy okna wykonane z PCV, drewna oraz aluminium. Czym się charakteryzują?

Najpopularniejsze są bez wątpienia okna plastikowe produkowane z polichlorku winylu. Bardzo szczelne, odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia, a do tego dostępne w konkurencyjnych cenach. Charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, są estetyczne i wytrzymałe. Ze względu na aspekt finansowy oraz walory funkcjonalne, okna plastikowe dominują w budownictwie wielorodzinnym. Jakie okna PCV najlepiej sprawdzą się w bloku? Przede wszystkim skrzydła oznaczone symbolem klasy A – to okna o wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia. Jeśli mieszkanie znajduje się na parterze, warto wymienić szyby na zespolone, np. pakiety trzyszybowe, które są bardziej odporne na sforsowanie. Jeśli blok jest zlokalizowany przy ruchliwej ulicy, najlepiej postawić na okna z szybami o podwyższonej izolacji akustycznej, np. na poziomie 45 decybeli.

Okna drewniane wyglądają bardzo elegancko, są trwałe i naturalne. Mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, zarówno krajowego, jak i egzotycznego – sosny, dębu, modrzewiu, merbau. Jakie okna do mieszkania będą najlepsze? Przede wszystkim modele produkowane z drewna klejonego warstwowo. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii okna drewniane nie wypaczają się, są odporne na wilgoć, zmianę temperatury oraz inne czynniki zewnętrzne. Rama pokryta specjalnym lakierem lub lakierobejcą jest wytrzymała i pięknie się prezentuje.

Okna aluminiowe to propozycja dla właścicieli mieszkań z dużymi przeszkleniami. Wielkoformatowe okna podkreślają wyjątkowy charakter apartamentu, są eleganckie i nowoczesne. Aluminium to materiał, który charakteryzuje się dużą sztywnością i lekkością, co umożliwia produkcję okien o większych wymiarach niż standardowe. Dodatkową zaletą takich okien jest energooszczędność.

Wybierając okna do bloku, musimy też pamiętać o tym, że wymiana nie może spowodować zmiany estetyki budynku. Dotyczy to nie tylko koloru ram okiennych, ale również rozmiaru skrzydeł. Niektóre wspólnoty mieszkaniowe umożliwiają poszerzenie otworu okiennego, jednak wymaga to uzyskania zgody.

Źródło tekstu: https://www.serwismeteo.pl/poradnik/jakie-okna-wybrac-do-mieszkania-w-bloku-plastikowe-drewniane-czy-aluminiowe/